top of page

Ťažké a opuchnuté nohy? Problémom nemusia byť len letné horúčavy

Ak vám natekajú nohy alebo v nich pociťujete ťažobu, predovšetkým vo večerných hodinách, mali by ste spozornieť. Na vine môžu byť nielen vysoké letné teploty alebo váš prechodný stav, napr. Tehotenstvo, ale aj ochorenie nazývané chronická žilová nedostatočnosť.

 

Keď ešte nevidíte kŕčové žily

Najznámejším prejavom chronickej žilovej nedostatočnosti sú kŕčové žily. Keď ale ochorenie dôjde až do tejto fázy, je už problém vážnejší. Zo začiatku sa nohy hlási o slovo práve tým, že sú ťažké a večer si ich „hodíme hore“, aby sme si uľavili.


Chronická žilová nedostatočnosť je ochorenie, pri ktorom ochabujú žilové steny a žily tak strácajú schopnosť odvádzať z dolných končatín krv späť k srdcu. Krv sa v žilách hromadí, žily sa rozťahujú a vznikajú najprv metličky, následne kŕčové žily a v najhoršom prípade vredy predkolenia. Než ale choroba dôjde do tohto stavu, väčšinou sa prejavuje miernejšími príznakmi. Tými sú pocit pnutia a ťažkých nôh a ich opuchy po celodennej záťaži alebo v teplom počasí. Opuchy sa stupňujú v priebehu dňa a večer sú najviditeľnejšie. Opúchať môže jedna noha alebo obidve.


Chronická žilová nedostatočnosť sa musí včas liečiť. Dá sa tým predísť rozvoju ochorenia do ťažkých fáz. Vhodná je nielen úprava životného štýlu, ale aj užívanie venofarmák, liekov na žily.

Príčiny opuchnutých nôh

Príčiny opuchnutých nôh môžu byť rôzne a nie vždy to musí súvisieť s ochorením žíl. Opuchy nôh, hlavne členkov, sú typické v tehotenstve, pri nadváhe, v menopauze alebo pri horúcom počasí. V týchto prípadoch väčšinou nejde o zlyhanie funkcie žíl.


Opuch a ťažké nohy v situáciách, keď dlho sedíme, stojíme alebo pri manipulácii s ťažkými bremenami už môžu naznačovať väčší problém. Vtedy je lepšie včas navštíviť odborníka a problémy s ním konzultovať.

Prevencia opuchnutých a ťažkých nôh

  • Nezabúdajte dodržiavať pitný režim a zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu a znížte množstvo soli 

  • Zaraďte pravidelný pohyb - chôdza, plávanie, jazda na bicykli 

  • Nohy si vyložte hore pri každej vhodnej príležitosti, aby sa v nich rozprúdila krv, často si ich vystrite a hýbte s nimi, v noci si nohy podložte vankúšom 

  • Používajte sťahovacie pančuchy 

  • Sprchujte si nohy ľadovou vodou alebo si na ne dávajte ľadové obklady

  • Zaraďte tzv. venofarmaká (možno užívať napríklad v lete, keď sú ťažkosti najväčšie) - poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom

Magistra a.s. je reťazec, ktorý na v Českej republike prevádzkuje 200 lekární a lekárenský e-shop.
 

Vždy si pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, keď začnete užívať nový liek.

Budete dostávať výhodné obchodné ponuky priamo od nás nebo priamo od výrobcov obchodných partnerov. Taktiež Vám budeme  poskytovať i informácie o zdraví, o liečbe ochorení a o liekoch, užitočné pre Vás aj pre Vašich blízkych.

bottom of page