top of page

Kŕčové žily nie sú len estetický problém

Trápia vás kŕčové žily? Máte občas ťažké a opuchnuté nohy? Problémom môžu byť zle fungujúce žily. Zdravá žila je pevná a pružná. Vďaka dobre fungujúcim chlopniam zvláda odvádzať krv z dolných končatín späť k srdcu. Pokiaľ je ale žilová stena ochabnutá, krv sa v nej hromadí, žila sa rozširuje a odtok krvi sa zhoršuje. V dôsledku toho môžete často na nohách pozorovať tzv. metličky alebo dokonca veľmi viditeľné modré a modré a vystúpnuté žily, tzv. varixy. Poznáte ich pod bežným ľudovým označením kŕčové žily.

 

Príznaky kŕčových žíl

Kŕčové žily sú signálom, že niečo nie je v poriadku. Nie je to len kozmetická záležitosť, aj keď mnoho mladších žien si dnes necháva kŕčové žily odstrániť chirurgicky. Mali by sme nad nimi uvažovať inak. Je to signál nášho tela, že niečo nefunguje správne a je potrebné zmeniť životný štýl, prípadne začať s liečbou včas.


Kŕčové žily vznikajú postupne. Najskôr pociťujete len ťažobu v nohách, ktorá sa môže vyvinúť v nočné kŕče. Postupne si všimnete modrých žiliek na nohách (tzv. metličky), ktoré sa časom zväčšujú, sú už jasne viditeľné a neliečené môžu tvoriť uzlíky, teda vystupovať z povrchu kože von. Ide už o rozvinuté kŕčové žily. Najťažším štádiom ochorenia sú potom vredy predkolenia, ktoré sa dlho a ťažko hoja.

Dôvody vzniku kŕčových žíl

Kŕčové žily sú často geneticky podmienené. Ak ich máte v rodine, pravdepodobne sa im nevyhnete ani vy. Ich tvorbu ale podporuje aj dlhé státie alebo naopak sedenie, zlá skladba stravy podporujúci zápchu, nedostatočný pitný režim, kríženie nôh v sede a pod. Úlohu hrá tiež pohlavie (častejšie na kŕčové žily trpia ženy) a vek. S rastúcim vekom rastie aj výskyt problémov. Často sa kŕčové žily tiež vyskytujú v tehotenstve.


Ako kŕčovým žilám predchádzať?

Najdôležitejším pomocníkom pri prevencii kŕčových žíl je pravidelný rekreačný pohyb. Ideálna je chôdza alebo plávanie, prípadne cviky, pro ktorých dvíhame nohy hore a napomáhame tak odtoku krvi z nôh. Ak máte sedavé zamestnanie, skúste striedavo pokladať nohy na špičky a päty alebo sa prejdite.

Pomôcť môžu aj kompresné pančuchy, ktoré dnes už dostanete v peknom dizajne. Sú ideálnym pomocníkom na dlhé cesty aj na každodenné nosenie.


Pomôže aj úprava životného štýlu. Pohánka obsahuje rutín, ktorý pomáha zvyšovať pružnosť žilovej steny. Vláknina a dostatočný pitný režim pomáha predchádzať zápche. Naše staré mamy si nohy obkladali šupkami zo surových zemiakov. Taktiež pomáha sprchovanie nôh studenou vodou.


Ak máte k ochoreniu predispozíciu alebo ním už trpíte, je dobré začať užívať venofarmaká. Tieto lieky, ktoré zvyšujú pružnosť a pevnosť žíl a pri dlhodobom užívaní spolu s ďalšími opatreniami bránia postupnému zhoršovaniu ochorenia. 

Magistra a.s. je reťazec, ktorý na v Českej republike prevádzkuje 200 lekární a lekárenský e-shop.
 

Vždy si pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, keď začnete užívať nový liek.

Budete dostávať výhodné obchodné ponuky priamo od nás nebo priamo od výrobcov obchodných partnerov. Taktiež Vám budeme  poskytovať i informácie o zdraví, o liečbe ochorení a o liekoch, užitočné pre Vás aj pre Vašich blízkych.

bottom of page